Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52569.png
/samsung-ua43ku6470u-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
43 Inch
4K
Asf, AVI
UHD Up-Scaling, Analog Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Ultra Clean View
178 Degrees
100 - 240 V
130 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA43KU6470U 43 inch LED 4K TV
Series
6
Box Contents
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
10.5 Kg
Weight With Stand
12 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
966.8 x 619 x 304 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
966.8 x 564.2 x 55 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
1.5 Kg
Stand Colour
Silver
Stand Features
16 Chamfer
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Asf, AVI
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
NFC Ports
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA43KU6470U 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
130 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%