Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
View All
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52481.png
/samsung-ua43m5100ak-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
Full HD
AVI, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
Analog Clean View, Digital Clean View
178 Degrees
100 - 240 V
59 W
Connect Share, Display Mirroring, MHL
Auto volume leveller: Balance
Model
UA43M5100AK 43 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Other Display Features
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Physical Design
Weight With Stand
8.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
985.5 x 638.1 x 337.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
985.5 x 575.3 x 72.2 mm
Stand Colour
Black
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
AVI, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
No
Games
Other Smart Features
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA43M5100AK 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
59 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%