Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52439.png
/samsung-ua43mu6100k-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
43 Inch
4K
AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, PS, TS, WEBM, WMV
178 Degrees
100 - 240 V
125 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA43MU6100K 43 inch LED 4K TV
Series
6
Box Contents
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
8.6 Kg
Weight With Stand
9.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
975.8 x 637 x 288.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
975.8 x 569 x 62.6 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
1.1 Kg
Stand Colour
Black,Silver
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA43MU6100K 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
125 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%