Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53152
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53152.png
/samsung-ua43n5002ar-43-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
43 Inch
Full HD, Direct LED
MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4
178 Degrees
100 - 240 V
75 W
Brand
Samsung
Model
UA43N5002AR 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Stand Colour
Black
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPA, MPEG
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
7 W
Total Speaker Output
14 W
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Games
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA43N5002AR 43 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
75 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%