Samsung UA43N5300AR 43 inch LED Full HD
Compare
Share:
facebooktwitterwhatsapp
Samsung Ua43N5300Ar 43 Inch Led Full Hd Front Display
  • View All
Starting Price
View all prices
43 Inch
Full HD, Direct LED
AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, WMV
HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming, Purcolor, Ultra Clean View
178 Degrees
16:09, 50 Hz
100 - 240 V
115 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Compare
Brand
Samsung
Model
UA43N5300AR 43 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
50 Hz
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Colour
Black
Dimensions With Stand(WxHxD)
979.9 x 596.6 x 170.3 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
979.9 x 571.9 x 77.3 mm
Stand Colour
Black
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Sound Type
4
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPA, MPEG
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
NFC Ports
Yes
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Cell Requirement
2 AAA
Universal Control Present
Touch Controls Present
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.5 W