Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K
Release Date
24
Mar
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/76560b75-3ba9.jpg
/samsung-ua43u8400fu-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay
Model
UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K TV
Launch Date
24-Mar-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Black
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Yes
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
1
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
AirPlay
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA43U8400FU 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%