Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K
Release Date
7
Apr
Suresh Joshi
Mobile
101058
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/0a721420-52bd.jpg
/samsung-ua43ue84afu-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MOV, MP4, MPEG-4, PS, TS, VOB
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
UA43UE84AFU
Launch Date
7-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
4K
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
6.8 Kg
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Upscaling
Yes
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
FLAC, MPEG, OGG, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung UA43UE84AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%