Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K
Release Date
8
Apr
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/58cbfad3-6d3e.jpg
/samsung-ua43ue86afu-43-inch-109-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
MPEG, MPEG-4
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 110 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Model
UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) TV
Launch Date
8-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Display
4K
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
6.8 Kg
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Object Tracking Sound
Audio Formats Supported
FLAC, MP3, OGG, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung UA43UE86AFU 43 inch (109 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
110 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%