Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
55023
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/55023.png
/samsung-ua48h5140ar-48-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
48 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG2TS, TRP, TS, VBO, VOB, WEBM
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor, Wide Colour Enhancer Plus
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 119 W
Connect Share, Display Mirroring, MHL, USB HID Support
Auto volume leveller: Balance
Model
UA48H5140AR 48 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Display
Display Size (Diagonal)
48 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
10.90 Kg
Weight With Stand
12 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1076.8 x 660.6 x 203.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1076.8 x 623.8 x 71.5 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Square
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), ADPCM, DTS, LPCM, MP2, MP3, MPEG, PCM
No. of Speakers
(Bottom)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side), 1(Rear)
HDMI Ports
2(Side)
Digital/Optical Audio Output Ports
1(Rear)
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1(Side)
Component Output(RGB Input) Ports
1(Rear)
Composite Input(Audio VIdeo Cable) Ports
NFC Ports
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA48H5140AR 48 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
119 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%