Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
54044
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54044.png
/samsung-ua48j5200ar-48-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
48 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, MP4, WMV
HyperReal Engine, Digital Clean View, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
110 W
Connect Share, Display Mirroring, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
Dual Band, Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA48J5200AR 48 inch LED Full HD TV
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
9.5 Kg
Weight With Stand
9.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1098.7 x 702.8 x 265.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1098.7 x 638.7 x 73.9 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
3GP, Asf, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Smart TV Features
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Remote Features
Touch Controls Present
Samsung UA48J5200AR 48 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
110 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%