Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54776
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54776.png
/samsung-ua48ju7500k-48-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
48 Inch
4K, Direct LED
3GP, AVI, MP4, MPEG
178 Degrees
16:09, 200 Hz
220 - 240 V
180 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA48JU7500K 48 inch LED 4K TV
Series
7
Box Contents
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Local Dimming
No
Refresh Rate
200 Hz
Vertical Viewing Angles
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
1000 Hz
Other Display Features
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
12.6 Kg
Weight With Stand
15.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1081.6 x 681.8 x 308.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1081.6 x 632.8 x 118.7 mm
Stand Shape
Curved T-Shape
Stand Weight
2.6 Kg
Stand Colour
Black
Wall Mount Colour
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
NFC Ports
No
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA48JU7500K 48 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
180 W
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%