Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52612.png
/samsung-ua49ks7500k-49-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
49 Inch
4K
Asf, AVI, DivX HD, MPEG-4, WMV
SUHD Remastering Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Quantum Dot Color
100 - 240 V
165 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA49KS7500K 49 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Series
7
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
49 Inch
Display Resolution
4K
No
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
14.1 Kg
Weight With Stand
14.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1087.6 x 700.9 x 234.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1087.6 x 629.2 x 94.5 mm
Stand Shape
Branch
Stand Weight
0.4 Kg
Stand Colour
Silver
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Asf, AVI, DivX HD, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.1
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
15 W
Total Speaker Output
30 W
No. of Subwoofers
1
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA49KS7500K 49 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
165 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
17%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%