Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52570.png
/samsung-ua49ku6470u-49-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
Quad Core
49 Inch
4K
Asf, AVI
UHD Up-Scaling, Analog Clean View, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Ultra Clean View
178 Degrees
100 - 240 V
150 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA49KU6470U 49 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
49 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
14 Kg
Weight With Stand
16.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1099.4 x 709 x 334.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1099.4 x 638.7 x 55.3 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Weight
2.1 Kg
Stand Colour
Silver
Stand Features
16 Chamfer
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Asf, AVI
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
NFC Ports
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Smart TV Features
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA49KU6470U 49 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
150 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%