Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
52428
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52428.png
/samsung-ua49m5000ak-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
49 Inch
Full HD
AVI, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
Connect Share, Easylink (HDMI-CEC), SmartView, WiFi Direct
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Brand
Samsung
Model
UA49M5000AK 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
49 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
10.3 Kg
Weight With Stand
10.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1118.8 x 714.1 x 337.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1118.8 x 650 x 74.2 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Weight
0.4 Kg
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
2 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
WiFi-Direct Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA49M5000AK 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%