Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53223
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53223.png
/samsung-ua49mu6300k-49-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
49 Inch
4K
AVI, MP4, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG2TS, MPG, WMV
100 - 240 V
180 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA49MU6300K 49 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Box Contents
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Curved TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
12.3 Kg
Weight With Stand
13.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1104.1 x 701 x 310.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1104.1 x 639.9 x 119.1 mm
Stand Colour
Black
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, RA, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Other Smart Features
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA49MU6300K 49 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
180 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%