Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52291.png
/samsung-ua49n5100ar-49-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Wed May 13 2026
Starting Price
View all prices
49 Inch
Full HD
AVI, MKV, MOV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
130 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Model
UA49N5100AR 49 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
5
Box Contents
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
10.3 Kg
Weight With Stand
10.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1112.8 x 673.6 x 187.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1112.8 x 646.5 x 78.7 mm
Stand Shape
Mini Arc
Stand Weight
0.3 Kg
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPEG, WAV
No. of Speakers
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
NFC Ports
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Other Smart Features
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA49N5100AR 49 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
130 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%