Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54043
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54043.png
/samsung-ua50ju6400k-50-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Connect Share, Display Mirroring, MHL, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
50 Inch
4K
3GP, Asf, AVI, MP4, WMV
UHD Up-Scaling, Digital Clean View, Micro Dimming, Ultra Clear Panel
178 Degrees
100 - 240 V
93 W
Connect Share, Display Mirroring, MHL, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA50JU6400K 50 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
50 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
200 Hz
Other Display Features
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
12.2 Kg
Weight With Stand
14.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1128.9 x 688.6 x 254.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1128.9 x 654.4 x 63.2 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Black
Stand Features
Metal Line
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
3GP, Asf, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPS
Upscaling
Yes
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA50JU6400K 50 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
93 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%