Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K
Release Date
24
Mar
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/e496856e-3b31.jpg
/samsung-ua50u8400fu-50-inch-127-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
50 Inch (127 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 120 W
AirPlay
Model
UA50U8400FU
Market Status
Available
Launch Date
24-Mar-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
9.1 Kg
Weight With Stand
9.5 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA50U8400FU 50 inch (127 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
120 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%