Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/57ad2ba8-805d.jpg
/samsung-ua55due80ak-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 160 W
AirPlay, Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Colour
Titan Gray
Weight Without Stand
14.7 Kg
Weight With Stand
15 Kg
Stand Colour
Other
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55DUE80AK 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
160 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
45%