Samsung UA55F7500BR 55 inch LED Full HD
Compare
Share:
facebooktwitterwhatsapp
Samsung Ua55F7500Br 55 Inch Led Full Hd Front Display
  • View All
Quad Core
55 Inch
Full HD
3GP, Asf, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG, MPEG2TS, SWF, TRP, TS, VBO, VOB
3D HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Auto volume leveller: Balance
Detailed Specs
Compare
Brand
Samsung
Model
UA55F7500BR 55 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
7
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
16:09
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
800 Hz
Other Display Features
Colour
Black
Weight Without Stand
15.2 Kg
Weight With Stand
19.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1228.5 x 756.2 x 257 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1228.5 x 700.9 x 30 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Square
Stand Colour
Silver
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Upscaling
Sound Type
Stereo
Sound Technology
Dolby Digital Plus / Dolby Pulse
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), LPCM, MP3, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Component Output(RGB Input) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Facebook, Twitter.
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz