Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54582
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54582.png
/samsung-ua55hu7200r-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core Plus
55 Inch
4K
MPEG-4
Quadmatic, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
220 - 240 V
250 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA55HU7200R 55 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
7
Box Contents
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
800 Hz
Other Display Features
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
18.9 Kg
Weight With Stand
21.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1233 x 760.4 x 294.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1233 x 714.6 x 111.4 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, Component
Upscaling
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Processor Type
Quad Core Plus
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Samsung UA55HU7200R 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
250 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%