Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Suresh Joshi
View All
Mobile
54433
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54433.png
/samsung-ua55j5500ak-55-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
55 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
159 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, Hotel Mode, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA55J5500AK 55 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
5
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
13.6 Kg
Weight With Stand
14.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1231.6 x 770.6 x 310.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1231.6 x 711.9 x 67.8 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Samsung UA55J5500AK 55 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
159 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%