Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD
4
Share:
Avtar Singh
Mobile
54026
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54026.png
/samsung-ua55j6200aw-55-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
55 Inch
Full HD
3GP, AVI, MP4, WMV
HyperReal Engine, Digital Clean View, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
220 - 240 V
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA55J6200AW 55 inch LED Full HD TV
Series
6
Box Contents
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
15.7 Kg
Weight With Stand
16.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1230.6 x 770.6 x 310.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1230.6 x 718.4 x 64 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Wavy Line
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Video Features
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Other Smart Features
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA55J6200AW 55 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
17%
45%