Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54327
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54327.png
/samsung-ua55js8000j-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
55 Inch
4K
Asf, AVI, MPEG-4
178 Degrees
220 - 240 V
220 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA55JS8000J 55 inch LED 4K TV
Series
8
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
1200 Hz
Other Display Features
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
19 Kg
Weight With Stand
21.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1252.2 x 761.5 x 232 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1252.2 x 712.9 x 29.9 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Silver
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
Asf, AVI, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55JS8000J 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
220 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%