Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54438
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54438.png
/samsung-ua55ju6400j-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
55 Inch
4K
MPEG
UHD Up-Scaling, Digital Clean View, Eco Sensor, Purcolor, Ultra Clear Panel, Ultra dimming
178 Degrees
220 - 240 V
198 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA55JU6400J 55 inch LED 4K TV
Series
6
Box Contents
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
15 Kg
Weight With Stand
17.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1242.6 x 763.4 x 267.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1242.6 x 718.4 x 63.2 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
MPEG
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Yes
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Other Smart Features
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Samsung UA55JU6400J 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
198 W
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%