Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54449
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54449.png
/samsung-ua55ju6600k-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
55 Inch
4K
MPEG-4
100 - 240 V
191 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA55JU6600K 55 inch LED 4K TV
Series
6
Box Contents
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
200 Hz
Other Display Features
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.2 Kg
Weight With Stand
19.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1241.7 x 770.1 x 310 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1241.7 x 718.6 x 111.9 mm
Stand Shape
Curved T-Shape
Stand Colour
Grey
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55JU6600K 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
191 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple Macbook Air 2025 A3240 (Apple M4 13.3 Inch)- Refurbished
39%
Buy Now
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
49%
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%