Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54581
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54581.png
/samsung-ua55ju7500k-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
55 Inch
4K
MPEG-4
UHD Up-Scaling, Purcolor
220 - 240 V
215 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA55JU7500K 55 inch LED 4K TV
Series
7
Box Contents
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Display
Display Resolution
4K
Aspect Ratio
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Yes
Clear Motion Rate
1000 Hz
Other Display Features
UHD Up-Scaling, Purcolor
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
17.4 Kg
Weight With Stand
20.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1238.5 x 770.1 x 308.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1238.5 x 718.3 x 113.7 mm
Stand Shape
Curved T-Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
20 W
Total Speaker Output
40 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55JU7500K 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
215 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%