Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
53395
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53395.png
/samsung-ua55k5100ar-55-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
55 Inch
Full HD
AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, PS, TS, WEBM, WMV
HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
115 W
Connect Share
Auto volume leveller: Balance
Model
UA55K5100AR 55 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Display
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
15.6 Kg
Weight With Stand
15.7 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1232.6 x 818 x 233.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1232.6 x 752.5 x 98 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Silver
Stand Features
Louvre Design
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
2 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
Games
Other Smart Features
Connect Share
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA55K5100AR 55 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.3 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%