Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
53396
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53396.png
/samsung-ua55mu6100k-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
55 Inch
4K
AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-2, MPEG-4, PS, TS, WEBM, WMV
178 Degrees
100 - 240 V
210 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Brand
Samsung
Model
UA55MU6100K 55 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
55 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
15.3 Kg
Weight With Stand
16.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1242.6 x 787.5 x 310.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1242.6 x 718.4 x 63.2 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black,Silver
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55MU6100K 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
210 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%