Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
53267
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53267.png
/samsung-ua55mu7350k-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct
55 Inch
4K
DivX HD, FLV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV
100 - 240 V
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, Screen Casting, SmartView, WiFi Direct
Model
UA55MU7350K 55 inch LED 4K TV
Series
7
Box Contents
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Display
No
Curved TV
Other Display Features
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
16.7 Kg
Weight With Stand
17.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1241.7 x 779.3 x 310.5 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1241.7 x 718.6 x 111.9 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), M4A, MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
100 W
Total Speaker Output
240 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
NFC Ports
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Facebook and Social Media Integration
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA55MU7350K 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%