Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
View All
Mobile
53325
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53325.png
/samsung-ua55mu8000k-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
AVI, MKV, MP4, MPEG, WMV
UHD Up-Scaling, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), Micro Dimming
100 - 240 V
185 W
Single Band, Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA55MU8000K 55 inch LED 4K TV
Series
8
Box Contents
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Display
No
Curved TV
Other Display Features
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
17.5 Kg
Weight With Stand
17.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1224.8 x 783.6 x 247.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1224.8 x 712.6 x 98.4 mm
Stand Material
Metal
Stand Shape
Branch
Stand Colour
Silver
Stand Features
Semi-Edge Slim
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
AVI, MKV, MP4, MPEG, WMV
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Upscaling
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.1
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
1
Output per Subwoofer
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
4 Ports
NFC Ports
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Other Smart Features
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55MU8000K 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
185 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%