Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
53857
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53857.png
/samsung-ua55ru8000-55-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Youtube, Prime Video, Hotstar, Neftlix, Display Mirroring, Screen Casting, WiFi Direct, Android
55 mm
4K, Direct LED
MP4
UHD Up-Scaling, Micro Dimming, Q Contrast, Ultra dimming
178 Degrees
220 - 240 V
50 - 60 Hz
Display Mirroring, Screen Casting, WiFi Direct, Android
Dual Band, Auto volume leveller: Balance, Dolby Atmos
Model
UA55RU8000 55 inch LED 4K TV
Series
8
Box Contents
Televison, TM1950A Remote Controller, Batteries, User Manual, Power Cable, Stand
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
55 mm
Display Resolution
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Dynamic Crystal
Weight Without Stand
18.5 Kg
Weight With Stand
18.9 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1237 x 776 x 237 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1237 x 713 x 58.7 mm
Stand Shape
Simple
Stand Colour
Other
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC
Video Formats Supported
MP4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.1
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital)
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Dolby Atmos
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
4 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Youtube, Prime Video, Hotstar, Neftlix
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA55RU8000 55 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%