Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K
Release Date
28
Apr
Suresh Joshi
Mobile
100862
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/c7599b08-1e8d.jpg
/samsung-ua55u8600fu-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
AirPlay
Model
UA55U8600FU
Launch Date
28-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
4K
Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10.7 Kg
Black
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Yes
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
AirPlay
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Smart Control
Samsung UA55U8600FU 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
125 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
17%