Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K
Release Date
8
Apr
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/6fde6945-f853.jpg
/samsung-ua55ue81afu-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
55 Inch (139.7 cm, Ideal for 8-13 feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring
Model
UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) TV
Launch Date
8-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
4K
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8.0 ms
Aspect Ratio
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range), MEMC
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10.70 Kg
Black
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
BMP
Upscaling
Yes
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung UA55UE81AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
125 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%