Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K
Release Date
8
Apr
Suresh Joshi
Mobile
101038
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/fcf13154-7f45.jpg
/samsung-ua55ue86afu-55-inch-139-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
4K
178 Degrees
16:09, 50 Hz
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 125 W
AirPlay, Anynet+ (HDMI-CEC), Display Mirroring, Karaoke
Model
UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) TV
Launch Date
8-Apr-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Display
4K
Refresh Rate
50 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
Crystal Processor 4K
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
10.7 Kg
Black
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
FLAC, MP3, MPEG, OGG, WAV, WMA
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Smart TV Features
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung UA55UE86AFU 55 inch (139 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
125 W
Power Saving Mode
Ye
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%