Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD
4
Avtar Singh
Mobile
53833
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53833.png
/samsung-ua58j5200ar-58-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
58 Inch
Full HD, Edge LED
3GP, AVI, MP4, WMV
HyperReal Engine, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
100 - 240 V
160 W
Connect Share, Display Mirroring, DLNA, MHL, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct, Future Ready
Auto volume leveller: Balance
Model
UA58J5200AR 58 inch LED Full HD TV
Series
5
Box Contents
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Display
Display Size (Diagonal)
58 Inch
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Edge LED
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Clear Motion Rate
100 Hz
Other Display Features
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
17.5 Kg
Weight With Stand
19.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1308 x 836.6 x 306.9 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1308 x 770.4 x 88.7 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Black
Stand Features
Slim Edge Mold
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
3GP, AVI, MP4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
2 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Smart TV Features
Yes
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Other Smart Features
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA58J5200AR 58 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
160 W
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%