Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54123
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54123.png
/samsung-ua60j6200aw-60-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Connect Share, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, USB HID Support, WiFi Direct
60 Inch
Full HD
MPEG-4
HyperReal Engine, Digital Clean View, Micro Dimming, Wide Colour Enhancer Plus
178 Degrees
220 - 240 V
Connect Share, DLNA, Easylink (HDMI-CEC), MHL, USB HID Support, WiFi Direct
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA60J6200AW 60 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
60 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
23.5 Kg
Weight With Stand
25.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1365 x 859.8 x 369.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1365 x 797.4 x 64.4 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung UA60J6200AW 60 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%