Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/9a57f930-f751.jpg
/samsung-ua65due80ak-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 205 W
AirPlay, Display Mirroring
Model
UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Colour
Titan Gray
Weight Without Stand
20.9 Kg
Weight With Stand
21.3 Kg
Stand Colour
Other
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
1
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.2
Inbuilt Apps
NA
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65DUE80AK 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
205 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
43%
17%