Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54580
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54580.png
/samsung-ua65h8000ar-65-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
65 Inch
Full HD
MPEG-4
3D HyperReal Engine, Digital Clean View, Ultra Clear Panel, Wide Colour Enhancer Plus
100 - 240 V
178 W
Auto volume leveller: Balance, DNSe+
Model
UA65H8000AR 65 inch LED Full HD TV
Market Status
Discontinued
Series
8
Warranty
1 Year
Box Contents
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Display
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
Full HD
Aspect Ratio
3D TV
Yes
Curved TV
Yes
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
1000 Hz
Other Display Features
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Silver
Weight Without Stand
24 Kg
Weight With Stand
27.2 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1451 x 893.7 x 307.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1451 x 838.4 x 107.3 mm
Stand Shape
C-Stand
Stand Colour
Silver
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Video Signals
HDMI, RF, Component
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Audio Features
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Smart TV Features
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65H8000AR 65 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
178 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%