Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54000
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54000.png
/samsung-ua65js8000k-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
65 Inch
4K
Asf, AVI, MPEG-4
178 Degrees
220 - 240 V
263 W
Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA65JS8000K 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
8
Warranty
2 Year
Box Contents
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
Yes
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
1200 Hz
Other Display Features
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
27.6 Kg
Weight With Stand
31.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1470.5 x 891.3 x 281.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1470.5 x 835.6 x 29.9 mm
Stand Shape
Slim T-Shape
Stand Colour
Silver
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Asf, AVI, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.2,Stereo
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
No. of Subwoofers
2
Output per Subwoofer
10 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65JS8000K 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
263 W
Power Consmption Standby
0.4 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%