Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K
4
Avtar Singh
Mobile
54020
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54020.png
/samsung-ua65ju7500k-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
65 Inch
4K
MPEG-4
Auto depth enhancer, Digital Clean View, Eco Sensor, Micro Dimming, Ultra Clear Panel
178 Degrees
100 - 240 V
115 W
Auto volume leveller: Balance
Model
UA65JU7500K 65 inch LED 4K TV
Series
7
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Display
4K
Local Dimming
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
Ultra Slim TV
Clear Motion Rate
1000 Hz
Other Display Features
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
26.3 Kg
Weight With Stand
30.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1457.1 x 898 x 335.4 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1457.1 x 845 x 132.6 mm
Stand Colour
Grey
Stand Features
Metallic Chamfer Curved
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2.0,Stereo
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
40 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
No
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Other Smart Features
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
No
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65JU7500K 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Running
115 W
Power Consmption Standby
0.3 W
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%