Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Avtar Singh
Mobile
53198
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/53198.png
/samsung-ua65mu6300k-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
Inbuilt Apps, Future Ready
65 Inch
4K
AVI, MKV, MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, WEBM, WMV
100 - 240 V
Future Ready
Single Band, Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Model
UA65MU6300K 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Box Contents
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Display
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
Other Display Features
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
26.1 Kg
Weight With Stand
28.3 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1460.3 x 907.2 x 369.1 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1460.3 x 845.8 x 131.1 mm
Stand Shape
V Shape
Stand Colour
Black
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
Image Formats Supported
BMP, JPEG, PNG
Upscaling
Yes
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), M4A, MP2, MP3, MPA, MPEG, PCM, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
3 Ports
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Other Smart Features
Future Ready
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65MU6300K 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
17%
Buy Now
43%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%