Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
Mobile
52008
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52008.png
/samsung-ua65ru8000k-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
65 Inch
4K, Direct LED
MPEG-4
UHD Up-Scaling
178 Degrees
16:09, 120 Hz
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Samsung Tizen TV, SmartHub
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Model
UA65RU8000K 65 inch LED 4K TV
Market Status
Out of Stock
Series
8
Box Contents
Televison, TM1950A Remote Controller, Batteries, User Manual, Power Cable, Stand
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Display
4K
LED Backlight Type
Direct LED
Refresh Rate
120 Hz
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
UHD Up-Scaling
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
25.6 Kg
Weight With Stand
26.1 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
145.1 x 900 x 333.7 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
145.1 x 836.6 x 59.2 mm
Stand Shape
Simple
Stand Weight
0.5 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Audio Formats Supported
MP3
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
NFC Ports
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Band Support
Single Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Hotstar, Youtube
Facebook and Social Media Integration
Games
Camera
Microphone
Gesture Recognition
Facial Recognition
Voice Recognition
Other Smart Features
Samsung Tizen TV, SmartHub
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Remote Features
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA65RU8000K 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W
43%
Buy Now
17%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%