Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K
Release Date
12
May
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/ba5adfff-82cd.jpg
/samsung-ua65ue84afu-65-inch-165-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
65 Inch (165.1 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 165 W
AirPlay, Display Mirroring, Karaoke
Model
UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K TV
Launch Date
12-May-25
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, User Manual, Warranty Card
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Display
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Physical Design
Black
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Video Features
Yes
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Audio Features
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Smart TV Features
Other Smart Features
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Smart Control
Samsung UA65UE84AFU 65 inch (165 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
165 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%