Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Compare
Share:
Avtar Singh
View All
Mobile
52261
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52261.png
/samsung-ua75f6400ar-75-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
Samsung
75 Inch
Full HD
MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
3D HyperReal Engine, Analog Clean View, Digital Clean View, Eco Sensor
178 Degrees
100 - 240 V
Display Mirroring, DLNA, MHL, Screen Casting, SmartShare, SmartView, USB HID Support, WiFi Direct
Single Band, Auto volume leveller: Balance
Brand
Samsung
Model
UA75F6400AR 75 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Series
6
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, User Manual Warranty card
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
75 Inch
Display Resolution
Full HD
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
Yes
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Physical Design
Colour
Black
Weight With Stand
29.6 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1678.8 x 1035.2 x 351.9 mm
Stand Shape
Y Shape
Stand Colour
Silver
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MKV, MP4, MPEG, MPEG-4, WMV
Image Formats Supported
JPEG
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
2
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP2, MP3, MPEG, WAV
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
NFC Ports
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Smart TV Features
Band Support
Single Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Inbuilt Apps
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Remote Features
Universal Control Present
Touch Controls Present
Samsung UA75F6400AR 75 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
100 - 240 V
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Air Mid 2017 A1466 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
48%
Buy Now
Apple MacBook Air 2020 A2337 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
21%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
17%
43%