Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K
Release Date
7
Apr
25
Market Status
Available
Compare
Share:
Suresh Joshi
Mobile
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/2e95a8d4-58da.jpg
/samsung-ua75u8500fu-75-inch-190-cm-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
https://schema.org/InStock
Tue May 12 2026
Starting Price
View all prices
75 Inch (190.5 cm, Ideal for 8-15 or Above feet viewing distance)
4K
220 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
AirPlay, Display Mirroring
Brand
Samsung
Model
UA75U8500FU
Market Status
Available
Launch Date
7-Apr-25
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote, Table Mount Stand, Wall Mount, User Manual, Warranty Card
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
Display Resolution
4K
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Other Display Features
Crystal Processor 4K, Eco Sensor, HDR (High Dynamic Range)
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Physical Design
Weight Without Stand
22.4 Kg
Weight With Stand
22.8 Kg
Stand Colour
Black
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Video Features
Digital TV Reception Formats
DVB
Upscaling
Yes
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Audio Features
Sound Type
2
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Connectivity/Ports
HDMI Ports
3
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
Ethernet Sockets
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5.3
Games
Microphone
Voice Recognition
Other Smart Features
AirPlay, Display Mirroring
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Remote Features
Cell Requirement
2 AAA
Internet Access
Other Remote Features
Smart Control
Samsung UA75U8500FU 75 inch (190 cm) LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
220 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
17%
Buy Now
45%
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%