Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54124
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54124.png
/samsung-ue65ju6400k-65-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Samsung
Quad Core
65 Inch
4K
MPEG-4
178 Degrees
220 - 240 V
258 W
Auto volume leveller: Balance, Bass reflex speaker
Brand
Samsung
Model
UE65JU6400K 65 inch LED 4K TV
Market Status
Discontinued
Series
6
Warranty
2 Years
Box Contents
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
Local Dimming
No
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Black
Weight Without Stand
23.7 Kg
Weight With Stand
27.5 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1463.5 x 889.1 x 316.8 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1463.5 x 844.5 x 64.6 mm
Stand Shape
Plate T-Shape
Stand Colour
Black
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Audio Features
Audio Formats Supported
MP3
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Other Smart Audio Features
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Smart TV Features
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
YouTube, Netfilx, BBC iPlayer, ITV Hub
Facebook and Social Media Integration
Other Smart Features
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Samsung UE65JU6400K 65 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
220 - 240 V
Power Consmption Running
258 W
Power Saving Mode
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%