Key Feature Comparison
Samsung WF600B0BKWQ/TL 6 Kg Fully Automatic Front Load
Check Price
close
Samsung WA65M4001HA 6.5 Kg Fully Automatic Top Load
Check Price
close
Add more washing-machines to compare
At a Glance
Show differences only
6 Kgs
Front Load, Fully Automatic
6.5 Kgs
Top load, Fully Automatic
50 Hz
230 Volt
Small G.LED
Stainless Steel
RED LED, 31 Kg
1000 rpm
Denim, Dark Garment, Eco Drum Clean
680 RPM
Activ Wash Plus, Eco Tub Clean, Energy Saving, Fuzzy Logic
Detailed Specs
Brand
Samsung
Samsung
Model Number
WF600B0BKWQ/TL
WA65M4001HA
Capacity
6 Kgs
6.5 Kgs
Load Type
Front Load
Top load
Function Type
Fully Automatic
Fully Automatic
Color
White
Imperial Silver
Confirmed
Expected
Market Status
Discontinued
Upcoming
Star Rating
5 Star
Key Features
Built In Sink
Bedding
Yes
Quick Wash
Yes
Cotton Wash
Daily Wash
Synthetic
Wool
Baby Care
Intensive Wash
Pre Wash
Other Wash Modes
Activ Wash Plus, Eco Tub Clean, Energy Saving
Sports Wear
Delicate Wash
Jean
Only Spin
Rinse
Drain
Soak
Hand Wash
Pulsator
Wash
Start/Stop/Pause
Stop and Add
Water Level
5
Water Level Selection
3-Step Wash
Wash Window
Technology
Wobble Technology
Other Washing Features
Magic Dispenser
No. of Wash Cycles
7
Water Consumption
7900 Litres
Energy Consumption (Kwh)
153
Frequency
50 Hz
Voltage
230 Volt
Child Lock
Fault Diagnosis (Digital Display)
Fuzzy Logic
Anti-Foam Control
Additional Features
Safety Features
Self Diagnostic System, Self Cleaning Filter
Motor Overheating Protection
Display
Small G.LED
RED LED
Heater Type
Ceramic Heater
Motor Type
Digital Inverter Motor
Hot/Cold Water Inlet
Cold Water inlet
Type of Control
Fuzzy Logic
Touch Control Buttons
Transparent Window
Tempered Glass Window
Lid Material
Transparent
Window (Glass Type)
Transparent
Height
850 mm
982 mm
Width
600 mm
540 mm
Depth
450 mm
568 mm