LG 22LF480A 22 inch LED Full HD
4
Market Status
Out of Stock
Avtar Singh
View All
Mobile
52795
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/52795.png
/lg-22lf480a-22-inch-led-full-hd-smart-tv-price-in-india
LG
22 Inch
Full HD, Slim LED
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Triple XD Engine, Dynamic Backlight Control, Eco Sensor
110 - 240 V
50 - 60 Hz
Easylink (HDMI-CEC), Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Sound
Model
22LF480A 22 inch LED Full HD TV
Market Status
Out of Stock
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, 2 AA Size Batteries and Warranty Card
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Display
Display Resolution
Full HD
LED Backlight Type
Slim LED
Refresh Rate
100 Hz
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Physical Design
Weight Without Stand
3.2 Kg
Weight With Stand
3.4 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
609.9 x 360.8 x 140.6 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
609.9 x 317.7 x 54.6 mm
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, MPEG
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Sound Technology
Dolby Digital
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
20 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Connectivity/Ports
USB Ports
1 Port
HDMI Ports
1 Port
RF Input(Analog Coaxial) Ports
1
NFC Ports
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Yes
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 22LF480A 22 inch LED Full HD - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.3 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%