LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready
4
Market Status
Discontinued
Compare
Share:
Avtar Singh
Mobile
54832
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/54832.png
/lg-22ln4055-22-inch-led-hd-ready-smart-tv-price-in-india
LG
22 Inch
HD ready, Ultra Slim LED
3GP, DivX HD, FLV, MKV, MP4, MPEG
Triple XD Engine, Eco Sensor
110 - 240 V
50 - 60 Hz, 27 W
USB HID Support, Fluctuation protection
Auto volume leveller: Balance, Clear Sound
Brand
LG
Model
22LN4055 22 inch LED HD-Ready TV
Market Status
Discontinued
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, User Manual, Stand, 2 AA Size Batteries and Warranty Card
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
22 Inch
Display Resolution
HD ready
LED Backlight Type
Ultra Slim LED
Aspect Ratio
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Yes
Other Display Features
Triple XD Engine, Eco Sensor
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Physical Design
Colour
Black
Stand Material
Plastic
Stand Shape
Tabletop
Stand Colour
Black
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Video Features
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported
Image Formats Supported
JPEG, PNG
Video Signals
HDMI, Component
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Audio Features
Sound Type
5.1 Surround
Audio Formats Supported
AC3(Dolby Digital), MP3, WAV, WMA
No. of Speakers
2
Output Per Speaker
5 W
Total Speaker Output
10 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Connectivity/Ports
USB Ports
1(Side)
1
NFC Ports
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Smart TV Features
Smart TV
WiFi Present
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Remote Features
Remote Type
RF (Radio frequency)
Cell Requirement
2 AA
Internet Access
Universal Control Present
Touch Controls Present
LG 22LN4055 22 inch LED HD-Ready - Power Supply
Voltage Requirement
110 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
27 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Power Saving Mode
Yes
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2022 A2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
43%
Buy Now
45%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
17%